به نقل از سراسر وب در صادقی کاستوم؛

در جای‌جای شبکه‌های اجتماعی و انجمن‌های شهری، به رانندگی بد مالکان خودروهای بی‌ام‌و اشاره شده است اما حقیقت ماجرا چیست؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

تفاوت‌های رفتاری و عادتی در انسان‌ها اصلی اثبات شده و متداول است؛ حتی دوقلوها هم رفتارها و واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهند و عملا شخصیت‌های متفاوتی دارد. با این همه و به‌شکل غریبی، بسیاری بر این باورند که رفتار و واکنش‌های مشتریان برند اسپرت بی‌ام‌و یکسان است یا حداقل شباهت بسیار زیادی دارد. در ادامه به این مسئله از دید مردم کشورهای دیگر می‌پردازیم که بی‌ام‌و سواران بیشتری دارند و از رانندگی آن‌ها هم گلایه‌مند هستند. اگر مالک یک دستگاه بی‌ام‌و هستید یا خودروهایش را دوست دارید شاید این مطلب چندان به مذاقتان خوش نیاید!

سه نوع راننده در جهان

به‌طور کلی اگر قرار بود رانندگان عادی را بر اساس خودروهایی که سوار می‌شوند دسته‌بندی کنیم، به دسته می‌رسیم:

  • مالکان تویوتا پریوس
  • مالکان بی‌ام‌و
  • باقی مردم

رانندگان پریوس همیشه آرام حرکت می‌کنند، به تمام قوانین احترام می‌گذارند و ممکن است مسیری کاملا باز را هم با سرعتی کمتر از سرعت مجاز طی کنند؛ اگر هم وارد خط سرعت شوند، عذابی برای راننده‌های دیگر خواهند بود. نقطه مقابل این راننده‌ها، رانندگان محصولات باواریا هستند که سرعت بیش‌از اندازه دارند؛ چه در خط سرعت باشند و چه در خط کندرو. حال سوال اینجاست که این ادعا چقدر صحت دارد؟ آیا واقعا راننده‌های بی‌ام‌و تهاجمی‌ترین انسان‌های جاده هستند؟ اگر این‌گونه است، چه چیزی مسبب این رفتار می‌شود؟

رانندگی پولدارها فرق می‌کند

موسسه «مطالعات شخصیت و اجتماع» در دانشگاه «برکلی»، کالیفرنیا، رابطه‌ای قوی میان رانندگی بی‌احتیاط و ثروت راننده یا مالک وجود دارد. به عبارت دیگر، هر چه پولدارتر باشید، خودخواهانه‌تر رانندگی خواهید کرد. این مطالعه عملکرد راننده‌ها در چهاراه‌ها و بازخورد آن‌ها نسبت به عابران پیاده (که خودرو را در تقاطع‌ مجبور به توقف می‌کنند) را موردبررسی قرار داد.

محققان متوجه شدند که راننده‌های خودروهای گران‌قیمتی مانند بی‌ام‌و و مرسدس‌بنز بیشتر قوانین ترافیکی را زیر پا گذاشته و حق تقدم را برای سایرین کمتر رعایت می‌کنند. یکی از محققان، «پاول کی پیف»، درباره مهم‌ترین المان این تحقیق می‌گوید:

در مطالعه چهارراهی ما هیچ کدام از خودروهای رده‌پایین مانند مدل‌های قدیمی یا کارکرده از خط عابر پیاده به‌صورت غیرمجاز عبور نکردند. آن‌ها همیشه برای عابران پیاده توقف می‌کردند. مهم‌ترین فاکتور مشترک عدم توقف خودروهای رده‌بالا برای مردم عادی بود. بی‌ام‌و سواران هم بدترین آن‌ها بودند.

آن‌ها حتی قوانین را نمی‌دانند

مجموعه «واناراما» از ۱۰۰۱ راننده درباره اطلاعات جاده‌ای‌شان پرس‌وجو کرد تا ارتباط میان دانش قانونی و جاده‌ای سرنشیان و خودروهایشان را پیدا کند. نتیجه را می‌توانید حدس بزنید: بی‌ام‌و سوران بدترین‌ها بودند. بر اساس این مطالعه، تنها ۲۸.۸ درصد بی‌ام‌و سواران همه سوالات را درست جواب دادند. ۸۴ درصد مالکان بی‌ام‌و حاضر در این بررسی اذعان کردند که سبقت‌های غیرمجاز می‌گرفته‌اند؛ از این میان تنها ۲۲ درصد آن‌ها از شرایط استثنای قانونی برای این کار خبر داشتند.

امروزه بد رانندگی کردن مالکان خودروهایی چون بی‌ام‌و، آئودی و مرسدس‌بنز تقریبا به یک کلیشه تبدیل شده است اما بر اساس تحقیقات، راننده‌های بی‌ام‌و واقعا عملکرد بدتری نسبت‌به سایر برندها داشته‌اند. آن‌ها به سهل‌انگاری نسبت‌به قوانین راه‌ها مشهور هستند؛ بررسی‌ها نیز این ادعا را اثبات کرده است.

تنفر بریتانیا از رانندگان بی‌ام‌و

مجموعه «مانی بارن» با نظرسنجی از چهار هزار شهروند بریتانیایی برای یافتن بدترین راننده‌های جاده‌ای، متوجه شد که ۴۰ درصد شرکت‌کنندگان با راننده‌های خودروهای بی‌ام‌و مشکلات جدی داشته‌اند. ظاهرا راننده‌های دیگر هم تصویر زیبایی از آن‌ها در ذهن خود ندارند. شهرت بد راننده‌های این برند آنقدر زیاد شده که مردم این کشور به‌عنوان تمسخر می‌گویند:

بی‌ام‌وها چراغ راهنما ندارد!

حتی می‌توانید در اینترنت عبارت «why are bmw drivers» (به معنی چرا رانند‌ه‌های بی‌ام‌و) را جستجو کنید تا عباراتی مانند «منفور هستند»، «سهل انگارند»، «احمق هستند» و حتی «عوضی هستند» برایتان داده شود!

از بی‌ام‌و آبی دوری کنید

برخی توصیه می‌کنند که در راه خانه باید و باید از بی‌ام‌و آبی‌رنگی که یک مرد آن را می‌راند دوری کنید. تحقیقات اخیر نشان داده‌اند که مردان راننده بی‌ام‌و‌های آبی عصبی‌ترین مالکان این برند به شمار می‌روند. بر اساس تحقیقی از «ووچر کدز پرو» که نظرسنجی از ۲۸۳۷ راننده بریتانیایی انجام داده است، مردان بین ۳۵ تا ۵۰ سال بیشترین خشونت‌های جاده‌ای را به وجود می‌آورند. در این میان، بی‌ام‌و سواران تهاجمی‌ترین رانندگی را میان مالکان لندروور، آئودی، سوبارو و واکسهال دارند.

این مطالعه نشان می‌دهد که بی‌ام‌و‌های آبی بیشتر از مدل‌های سیاه، سبز، نقره‌ای و قرمز حادثه‌آفرینی می‌کنند.

عوضی‌ترین راننده‌های جاده

یک نظرسنجی از سوی رسانه خودرویی «کارتراتل» برگذار شد تا میزان درستی مطالعه دانشگاه برکلی را از چشم مخاطبانش بسنجد. آن‌ها این سوال را از خوانندگانشان پرسیدند:

عوضی‌ها بیشتر سوار خودروهای کدام برند می‌شوند؟

همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینید، ۴۱ درصد از ۷۴۴۰ شرکت‌کننده (بیش از سه هزار نفر) رانندگان مدل‌های بی‌ام‌و را منفور دانستند.

خشن‌ترین راننده‌های جاده

مطالعه‌ای از چند دانشگاه در لیتوانی نشان داد که بی‌ام‌و سواران از رانندگان خودروهای ولوو و فولکس‌واگن خشن‌تر رفتار می‌کنند. معیار این بررسی دو المان زیر بود:

  1. استفاده از راهنمای راست وقتی ورود به هر دو مسیر پیش‌رو مجاز است.
  2. رانندگی در خط وسایل حمل‌ونقل عمومی (که براساس قانون درصورت عدم ورود به مسیری دیگر غیرمجاز است).

این مطالعه در بخش راهنما تفاوت زیادی را میان راننده‌های سه برند یادشده نشان نداد اما در بخش استفاده از خط مخصوص حمل‌ونقل عمومی، بی‌ام‌و سواران باز هم قانون‌شکنی عمدی بیشتری نسبت‌به راننده‌های دو برند دیگر داشتند.

گستاخ‌ترین راننده‌ها

نظرسنجی مجموعه «اینسوریفای» (وبگاهی برای مقایسه نرخ بیمه خودروهای گوناگون) نشان داده که بی‌ام‌و، گستاخ‌ترین راننده‌ها را دارد. متد سنجش این بررسی یافتن خودروهایی بوده که بیشترین میزان خشونت ترافیکی را از خود بروز داده‌اند. خشونت‌ها شامل سرعت غیرمجاز، سبقت از راست، عدم توقف پشت چراغ راهنمایی، مسابقات خیابانی و ترک صحنه تصادف می‌شد. رانندگان دو مدل از محصولات بی‌ام‌و صدرنشین این بررسی بودند.

در آخر

هنوز هم دلیل مشخصی برای این مسئله و تهاجم بی‌ام‌و سواران به جاده ارائه نشده است چون بررسی‌ها آنقدر عمیق نبوده‌اند. شاید آن‌ها می‌خواهند در هر فرصتی از قدرت خودروی خوبشان استفاده کنند یا به‌خاطر پرداخت مبالغ بالاتر خود را بهتر از سایر راننده‌ها می‌دانند؟ درهرصورت، جواب نامشخص است. اگر منطقی به مسئله نگاه کنیم، راننده هر برندی می‌تواند درست یا نادرست رانندگی کند اما نتایج، بی‌ام‌و‌سواران را بدترین آن‌ها می‌داند! نظر شما چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۲ رای ۱۸ دقیقه پیش خواندن این مطلب ۴ دقیقه زمان میبرد

توجه! این مقاله برای اولین توسط صادقی کاستوم از سراسر وب گردآوری و منتشر شده است.

ارتباط با مجموعه:

صادقی کاستوم، بزرگترین مرکز خدمات خودرو و دیتیلینگ در ایران، ارائه دهنده خدمات نانو سرامیک، سقف کهکشانی، رینگ اسپورت و کاور بدنه، شیشه دودی ماشین، صافکاری PDR و چرم فرمان می باشد که می توانید برای استفاده از خدمات به آدرس اصفهان، خیابان حکیم نظامی، مجموعه صادقی کاستوم به شماره تماس ۰۹۱۳۲۱۰۷۸۳۳ مراجعه نمایید.

امتیاز دهید