برای اولین بار به نقل از وب سایت صادقی کاستومز؛ 

برای واردات خودروهای کارکرده نیازی به تایید استاندارد و محیط زیست نیست

دفتر برنامه‌ریزی مقررات واردات و صادرات وزارت صمت اعلام کرد برای واردات خودروهای کارکرده نیازی به تایید استاندارد و محیط زیست نیست.

دفتر برنامه‌ریزی مقررات واردات و صادرات وزارت صمت به‌تازگی طی نامه‌ای ضوابط اجرایی جدیدی برای قانون بودجه واردات خودروهای کارکرده را اعلام کرد که طبق آن برای واردات خودروهای کارکرده نیازی به تاییدیه استاندارد و محیط زیست نیست.

واردات خودروهای کارکرده آسان‌تر شد

طبق آیین‌نامه اجرایی بند ص تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲، امکان ثبت سفارش خودروهای وارداتی به‌شکل نو و کارکرده (کمتر از ۵ سال) وجود دارد و برای سفارش‌گذاری و واردات خودروهای دست دوم به دریافت تاییدیه سازمان ملی استاندارد، سازمان محیط زیست و کمیسیون ماده ۱ سازمان توسعه تجارت دریافت نیازی نخواهد بود؛ اما خودروهای نو باید تمامی این تاییدیه‌ها را دریافت کنند.

واردات خودروهای کارکرده

در این آیین‌نامه تاکید شده که شبکه خدمات پس از فروش کالاهایی که طبق این بند به ثبت می‌رسند، باید توسط وزارت صمت تایید شود. ضمن این‌که شهرداری وظیفه بررسی و صدور مجوزهای فنی در حوزه خودرو‌های درون شهری را بر عهده گرفته و برای خودروهای برون شهری نیز سازمان راهداری مسئول خواهد بود.

در این آیین‌نامه آمده است تا اطلاع ثانوی واردکنندگان باید فرایند تامین ارز برای واردات خودرو را انجام دهند؛ در واقع باید از ارز صادراتی خود یا از ارز صادراتی دیگران برای واردات استفاده کنند.

همچنین دو فیلد جدید دارای قبض انبار قبل و بعد از ۱۴۰۲ برای کد تعرفه‌های مشمول در نظر گرفته شده که قبل از ۱۴۰۲ از بررسی سقف رتبه‌بندی معاف خواهند شد، اما ۱۴۰۲ و بعد آن مشمول بررسی سقف رتبه‌بندی می‌شوند. گفتنی است واردکنندگان نمی‌توانند با دو فیلد قبل و بعد از ۱۴۰۲ در یک پرونده فرایند ثبت سفارش را انجام دهند و همچنین گمرک ایران نیز وظیفه بررسی تاریخ قبوض را بر عهده گرفته است.

این مطلب برای اولین بار توسط صادقی کاستومز از سراسر وب گردآوری، ویرایش و منتشر شده است. همچنین برای خرید و فروش خودرو و خدمات دیتیلینگ خودرو مانند نانوسرامیک، کاور بدنه، سقف کهکشانی، رینگ اسپرت، بادی فنس و … نیز از مشاوره رایگان مجموعه صادقی کاستومز استفاده نمایید.

امتیاز دهید