به نقل از سراسر وب در صادقی کاستوم؛

در این درگ شاهد تقابل همهٔ نسل‌های ب‌ام‌و M3 هستیم که از E30 سال ۱۹۸۳ با ۲۰۰ اسب بخار قدرت آغاز و به G80 کنونی با ۵۱۰ اسب بخار قدرت ختم می‌شود.

ب‌ام‌و M3 از زمان معرفی در سال ۱۹۸۶ به مدلی بسیار محبوب در بین علاقه‌مندان به خودرو تبدیل شده است. این ماشین در طول سال‌ها تکامل پیدا کرده و هر نسل پیشرفت‌های مختلفی داشته است؛ اما طی چهار دهه، پرفورمنس مدل اسپرت کامپکت ب‌ام‌و چقدر ارتقاء پیدا کرده است؟ کارواو با جمع کردن تمام نسل‌های M3 برای مسابقهٔ درگ قصد دارد به این سؤال پاسخ دهد. ابتدا بیایید بر اعداد و ارقام مروری داشته باشیم.

اولین نسل M3 با کد E30 از یک پیشرانهٔ ۲.۳ لیتری چهار سیلندر تنفس طبیعی استفاده می‌کند که ۲۰۰ اسب بخار قدرت و ۲۴۰ نیوتن متر گشتاور دارد. این نیرو توسط یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود تا وزن ۱۲۷۵ کیلوگرمی خود را حرکت دهد. نسل بعدی با کد E36 اما به پیشرانهٔ بزرگ‌تر ۳.۲ لیتری شش سیلندر خطی مجهز است که ۳۲۰ اسب بخار قدرت و ۳۵۰ نیوتن متر گشتاور را به یک گیربکس پنج سرعتهٔ دستی تحویل می‌دهد. این نسل با ۱۴۶۰ کیلوگرم وزن، کمی از نسل بعدی با وزن ۱۴۹۵ کیلوگرمی سبک‌تر است. این نسل با کد E46 همچنان از همان پیشرانهٔ شش سیلندر خطی قبلی استفاده می‌کند که البته حالا با ۳۴۳ اسب بخار قدرت و ۳۶۵ نیوتن متر گشتاور قوی‌تر شده و به یک گیربکس شش سرعتهٔ دستی متصل است.

سپس نوبت به نسل E92 می‌رسد که برای اولین و آخرین بار از پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 تنفس طبیعی با ۴۲۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کرد. این نسل با ۱۵۸۰ کیلوگرم وزن، نزدیک به صد کیلوگرم از نسل قبلی سنگین‌تر شده بود اما همچنان از گیربکس شش سرعتهٔ دستی استفاده می‌کرد. M3 نسل F80 زیر کاپوت یک موتور ۳ لیتری شش سیلندر خطی توئین توربو دارد که در نسخهٔ کامپتیشن ۴۵۰ اسب بخار قدرت و ۵۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. تفاوت بزرگ این خودرو با نسل‌های قبلی استفاده از گیربکس هفت سرعتهٔ دوکلاچه است.

و نهایتاً به نسل کنونی M3 با کد G80 می‌رسیم که مثل نسل قبلی از یک موتور شش سیلندر خطی توئین توربو استفاده می‌کند اما ۵۱۰ اسب بخار قدرت و ۶۵۰ نیوتن متر گشتاور دارد. در این نسل گیربکس دوکلاچه با یک نمونهٔ هشت سرعتهٔ اتوماتیک سنتی جایگزین شده است. G80 با وزن ۱۷۳۰ کیلوگرم بسیار از پیشینیان خود سنگین‌تر است. اگر می‌خواهید عملکرد همهٔ نسل‌های ب‌ام‌و M3 را در برابر هم ببینید ویدئوی زیر را تماشا کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵ از مجموع ۱ رای ۱۸ دقیقه پیش خواندن این مطلب ۲ دقیقه زمان میبرد

توجه! این مقاله برای اولین توسط صادقی کاستوم از سراسر وب گردآوری و منتشر شده است.

ارتباط با مجموعه:

صادقی کاستوم، بزرگترین مرکز خدمات خودرو و دیتیلینگ در ایران، ارائه دهنده خدمات نانو سرامیک، سقف کهکشانی، رینگ اسپورت و کاور بدنه، شیشه دودی ماشین، صافکاری PDR و چرم فرمان می باشد که می توانید برای استفاده از خدمات به آدرس اصفهان، خیابان حکیم نظامی، مجموعه صادقی کاستوم به شماره تماس ۰۹۱۳۲۱۰۷۸۳۳ مراجعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)